Kuchyně s krajinou na dlani

Vytvořit kuchyňské pracoviště v úzké dlouhé místnosti není snadné. V tomto případě je výsledek funkční a příjemný, navíc s výhledem do dalekého okolí.

Dlouhá místnost si sama řekla o sestavu dvou protilehlých linek, ale kombinace spodních a nástěnných skříněk by vzhledem k umístění okna nebyla vhodná. Skříňky až nad oknem by byly špatně dostupné, navíc by se v místnosti potlačila její hlavní přednost, krásný výhled do okolní krajiny. Autorka zvolila velmi efektní a tvarově čisté řešení, striktně rozdělila sestavu na nízkou a vysokou.

Kuchyň na obytný prostor s jídelnou navazuje otevřeným průhledem, volné propojení je vhodné pro dobrou funkci i pro pocity osoby, která jídlo připravuje: je v kontaktu s ostatními členy rodiny. Stejně jako se při vaření otevírá průhled do obytného prostoru, také z pokoje je příjemný pohled do kuchyně vybavené moderním nábytkem s osobitým designem, který prochází celým domem.

Podél stěny se širokým oknem stojí spodní skříňky s velkou pracovní plochou, mytím nádobí a sklokeramickou varnou deskou. Digestoř volně vložená do prostoru nijak nevadí, na pozadí okna s kulisou krajiny se její technický tvar stal zajímavým prvkem.

Pracovní deska je vyrobena z jednoho kusu Corianu, který je velmi odolný a trvanlivý, navíc umožňuje bezespárové napojení desky, okenního parapetu a dřezu, takže se celá plocha snadno udržuje v čistotě.

Protější strana je naopak vysokou sestavou se skříněmi až ke stropu, do nichž je vestavěna veškerá technická vybavenost kuchyně. Všechny tyto skříně vyžadují hloubku 60 cm. Vzdálenost mezi nízkou a vysokou sestavou je 115 cm, to je rozměr, který se blíží doporučovaným 120 cm. Prostor není stísněný, přitom vzdálenost není příliš velká a nenutí ke zbytečným krokům při přípravě jídla.

Vedle vysoké chladničky stojí skříň se zabudovanou troubou, nad ní je kávovar a nahoře mikrovlnná trouba. Nerezové povrchy spotřebičů vhodně doplňují bělostné povrchy dvířek sestavy a bílou pracovní desku. Sestavu vysokých skříní směrem k jídelně zakončuje prosklená skříň na nádobí. Působí lehce a je přechodným prvkem mezi otevřeným obytným prostorem a „laboratoří“ na vaření s uzavřenými úložnými prostory. Skleník už nemusí být tak hluboký jako sousední skříně, ze strany chodby je tedy proti němu přičleněna další mělká skříň na odkládání oděvů.

Obě řady sestav v závěru místnosti uzavírají další vysoké skříně, ale už s menší hloubkou, slouží pro ukládání nádobí i potravin. Poslední ze tří skříní začíná teprve nad pracovní plochou a překrývá ji hliníková roleta. Tady jsou uloženy malé kuchyňské spotřebiče: mixér, šlehač a další drobnosti, které mají být při přípravě jídla po ruce.

ZDROJ: Bydlení IQ

DO GALERIE PROJEKTU

 


Soubory: