Rekonstrukce bytu na Vinohradech 1

Místnosti se zkosenými stěnami byly rekonstrukcí upraveny, dispozice dostala pravoúhlý řád, který umožnil bezproblémový provoz.

Byt ve starém domě leží na nároží dvou ulic, které však nesvírají obvyklý pravý úhel. Daný půdorysně nepravidelný prostor se obtížněji člení a zařizuje, na koso položené stěny působí nepřehledně až rušivě. Autorce se však podařilo vložit do tohoto zmatku poklidný pravoúhlý systém, který je zvláště pro provoz kuchyně mnohem vhodnější. Jedinou zkosenou stěnou v otevřeném obytném prostoru s kuchyní je posuvná stěna z pískovaného skla: její průsvitný materiál už ale nevnímáme jako „hmotu“ a šikmého položení si téměř ani nevšimneme.

Kuchyňská sestava stojí rovnoběžně s nejdelší stěnou obytného prostoru. Jak je patrné z půdorysu, „přebývající“ trojúhelníkové části místnosti překryly vysoké skříně až ke stropu, jejich bílá barva supluje chybějící rovnou stěnu. Nízký ostrůvek s pracovní deskou, mycím a varným pracovištěm už může být v pravoúhlém řazení. Přímo proti kuchyňské sestavě stojí dlouhý jídelní stůl, který by v nepravidelném prostoru sotva našel důstojnou polohu.

V klidné poloze mimo provoz kuchyně a jídelny je umístěno sezení. Za skleněnou posuvnou stěnou o kousek dál má své soukromí ložnice; může se ale kdykoliv stát nedílnou součástí hlavního prostoru, stačí stěnu odsunout
a zábrana zmizí. Blízkost kuchyně majitelé ocení, když mají chuť posnídat v posteli.

Volným pokračováním obytného prostoru je pravoúhlá hala, nepravidelnosti půdorysu se srovnaly vytvořením malých přídavných prostorů (šatna, kotel, WC). V novém pravoúhlém řádu na kuchyň navazuje příčka koupelny, za její prosklenou částí je umístěno umyvadlo, které tak získalo dobré denní světlo.

-věk

ZDROJ: Bydlení IQ

DO GALERIE PROJEKTU

 


Soubory: