Rekonstrukce bytu na Vinohradech 3

Byt na Vinohradech 3 titulka V interiéru, který neměl daleko k tmavé kobce, se zabydlelo slunce a prosvětlilo ponuré kouty.

Zadání bylo jednoznačné a nekomplikované. Investorka chtěla vzdušný mini-loft s příjemnou atmosférou a přímým denním světlem, který by splňoval všechny podmínky komfortního bydlení pro dvě osoby. Zásadní změnou bylo vylepšení stávajících funkcí bytu, aniž by došlo ke statickému narušení stěn – architektka musela respektovat přípojku kotle, odpadní systém i veškeré instalace. Kuchyň, koupelna i WC tak vlastně předurčily budoucí dispozici bytu.

Hry se světlem

Kdykoliv se do bytu o velikosti zhruba 50 m² vstoupí, ať už ráno, odpoledne nebo v podvečer, pokaždé tam panuje jiná nálada. Vstupní chodba, široká a prostorná, je zalita světlem z protilehlého okna a před vámi se otevírají nekonečné průhledy skrze průsvitné materiály vestavěných modulů.

Nic nikde nekončí, všechno se jakoby ledabyle přelévá a houpe na vlnách lehkosti a světelných linií. Prostor je členěn jen pomyslně na jednotlivé funkční zóny – kuchyň s obytnou jídelnou, ložnice s pracovnou a koupelna s toaletou – dveře byste tu hledali marně. Není pro ně důvod.

Světlá výška 3,10 metru celý interiér doslova nafukuje, horizontální linie vestavěných korpusů ho opticky roztahují do šířky, dodávají mu hloubku. Díky tomu celý byt působí větší, než ve skutečnosti je. S výškovými úrovněmi si architektka Dombková detailně pohrála. Jejich vyznění umocňují zvolené materiály, které přispívají k jasnějšímu optickému vnímání jednotlivých úrovňových linií – bělený dub, mléčné pískované sklo, blyštící se hliník či nerez.

Barevně je celý prostor laděn do měkkých, neatakujících krémových barev v severském duchu, jediným výrazným a zároveň teplejším prvkem je červený textilní potah sofa a čela postele. Hliník, jímž je „obalen“ korpus kuchyně, dokonale odráží světlo z okna zpět do místnosti, průsvitné mléčné sklo ho zase vpouští do sprchového koutu.

Materiály, osvětlení

Kuchyň, která se nachází v ose vstupu, je malá, ale plně funkční a obsahuje vše nezbytné pro běžné vaření, včetně moderních zabudovaných spotřebičů. Na kvalitě materiálu pro kuchyňskou sestavu investorka nešetřila – společně s architektkou zvolili Staron – trvanlivý, kompaktní, téměř nezničitelný, vysoce odolný, pevný a neporézní materiál složený z akrylové pryskyřice a přírodních minerálů, který se snadno udržuje, čistí i opravuje. Je odolný proti poškrábání i pořezání a případné skvrny se z něho lehce odstraní abrazivním čistidlem.

V koupelně opět došlo na Pandomo, které nejlépe splňuje vysoké nároky na hygienu a kvalitu, stěrky jsou navíc v bílé barvě, aby co nejvíce odrážely dopadající denní světlo, a prostor malého sprchového koutu opticky zvětšují.

Dokonale zvládnuté je osvětlení. Do sníženého stropního podhledu jsou instalována bodová světla kopírující směr horizontálních linií v bytě. Vlastně je na první pohled ani nevnímáte, jen tak trochu tušíte, že tady někde asi budou. Jediným přiznaným a skutečným světelným prvkem je tvarově jednoduchý lustr nad jídelním stolem, který se k repasovaným secesním oknům se zlatými kličkami výborně hodí. Dotváří jemnou harmonii setkávání starého a nového.

Topení v bytě je kombinované – pod okny jsou klasické bílé radiátory, v předsíni elegantně štíhlý. Do koupelny a na WC architektka zvolila podlahové elektrické topení.

Architektka Ivana Dombková si spolupráci s investorkou pochvaluje. Cení si především toho, že do její koncepce vytváření interiéru téměř nezasahovala a nechala jí zcela volnou ruku. O to víc se cítila být zavázána a snažila se přání a pocity paní majitelky co nejcitlivěji zhmotnit do podoby příjemného a reprezentativního interiéru, z kterého každé ráno jen velmi neradi odcházíte.

Celý článek na Bydlení IQ najdete ZDE


Soubory: