Neberte kompromisy

Téměř každý týden se na nás obracejí lidé s již hotovým projektem, či ještě hůře, s už rozestavěným nebo postaveným domem.

Shodně říkají, že s autorem na projektu pracovali jeden až dva roky. Postupně (nejpozději ve fázi rozmisťování zásuvek, vypínačů, případně osvětlení) ale přichází nejistota, jak vznikající dům zařídit. Přitom se na nás obracejí jako na „architekty interiéru“. Tato profese ale neexistuje. Naší prací je tvořit celý proces, který začíná už výběrem pozemku. Poté vypracujeme architektonickou studii nového objektu (či rekonstrukce), která už má velmi detailně (půdorysně) řešen celý interiér – tedy prostor, ve kterém budoucí majitelé budou žít.

Vše tady souvisí se vším: velikost postele, pokračující stěna s dveřmi správné velikosti a ve správné poloze, navazující úložné prostory, velikost a poloha okna, otvíravé a pevné výplně ve fasádě, výstupy ven, fasáda, komunikace v exteriéru....a milión dalších věcí.

Zmínění „pozdě přichozí“ klienti shodně říkají, že původní autor „vnitřky neřeší“ či to neumí. Je nám takových klientů líto. Těmto investorům nikdo neřekl, že mají hledat někoho, kdo jim vytvoří celou koncepci. Ještě se bohužel nestalo, že bychom na takto připravené domy uměli navázat. Ještě jsme nepotkali dispozici, kterou bychom uměli kvalitně a bez kompromisů zařídit.

Buď klientům v této fázi neumíme pomoci, nebo jsou nuceni provést změny. V jednom takovém domě nyní investor bourá všechny příčky, dva klienti (oba se s původními autory věnovali dispozici domu téměř 2 roky) hodili projekty do koše a začínají znovu od pozemků; jiný pán teď práce zastavil a je smířen s tím, že bude provádět úpravu celé dispozice, tudíž i statiky. Naštěstí v konečném důsledku ušetří, nová statika domu bude jednodušší, tudíž i levnější. Navíc mu nová dispozice umožní zařídit řešení a vybavení interiéru tak, aby nemusel dělat kompromisy. Rovněž ušetří energii, kterou by spolykala pozdní lítost nad tím, že si za těžce vydělané peníze postavil na zbytek života nemoudře řešený dům se spoustou chyb. Domy se dají vymyslet chytře. Dají se také (a děje se to příliš často) vymyslet hloupě, složitě, draze. Už v architektonické studii vyžadujte detailní půdorysné řešení interiéru. S přesností na centimetry.

Jeden příklad za všechny. Dispozice původní:


Dispozice nová:
 
 

Stavba vašeho bydlení má pro vás být radost. Sníte o výsledku, těšíte se na něj. V budoucnu máte mít radost vždy, když budete přicházet domů. Domů se máte těšit. Od toho je to domov.

V hotovém domě by neměly padat věty jako...

“...dnes bych to udělal jinak...“

„...až když budu stavět druhý dům, nebudou tam chyby...“

„...ono to tak nějak špatně vyšlo...“

To je drahá a nepovedená legrace. Pokud se chystáte investovat do budování svého domova, udělejte to hned napoprvé správně, chytře a dokonale. Neberte kompromisy. Investujte do kvality myšlenky. Budujte trvalé hodnoty. Nejenom ve svém bydlení.


Soubory: