Byt jako ze Skandinávie: sen o teple domova našli v Liberci

Když už má čtyřčlenná rodina ruchu metropole tak akorát dost, na čas přesídlí z pražského bytu do seversky zařízeného hnízdečka s výhledem na les a libereckou přehradu.

Byt je součástí nového architektonicky zajímavě pojatého developerského projektu čítajícího 20 bytových jednotek. Je zasazen v klidné, zalesněné části města, kousek nad tamější přehradou. Když si majitelé hotový byt od developera převzali, mysleli si, že nebudou dělat žádné další stavební úpravy, jenom pořídí nábytek, vyberou koupelnu a začnou bydlet. Aby si ale zařizování ulehčili, svěřili se do rukou odborníků, se kterými už uměli dobré zkušenosti s řešením pražského bytu. Na architektku Ivanu Dombkovou se obrátili se zadáním, zařídit interiér v jednoduchém severském stylu a začlenit do něj několik starožitných kousků nábytku a obrazy. Dál se o věc nezajímali a hodlali přijít až k hotovému. Konec konců s architektkou Ivanou Dombkovou se dobře znali a věděli, že se do jejich vkusu a požadavků určitě trefí.

Sem tam ubourali nebo posunuli příčku

To by to ale nesměl být architekt, aby si sem tam něco neuboural a nepřestavěl k obrazu svému a potažmo i klientovu. Došlo tedy i na drobné stavební úpravy v podobě přesunutí několika příček, které umožnilo prostor logičtěji vyřešit a dát mu víc vzdušnosti. V nové podobě má byt o cca 110 metrech čtverečních poměrně rozměrnou předsíň, velký obývací pokoj společný s kuchyní a jídelnou, dětský pokoj, ložnici, koupelnu, toaletu a vestavěnou šatnu.

Na míru stěhovavým majitelům i starožitným kouskům

Severského stylu se podařilo dosáhnout díky použitým materiálům, světlým barvám a vnesení maximálního množství světla. Jednotícím prvkem celého interiéru jsou podlahy z běleného masivního dubu a na míru vyráběný nábytek ze stejného dřeva. K odstínu běleného dubu pěkně ladí výmalba, barva obkladů v koupelně i použité textilie. Světlo a vzdušnost vnášejí do bytu velká okna s možností vstupu na terasy z obývacího pokoje a dětského pokojíku, dále skleněné výplně některých dveří, podhledy s bodovým osvětlením a velká zrcadla. Zabydlujícími prvky, které odlehčují poměrně stroze zařízené místnosti, jsou starožitné kousky jako skleník v jídelní části obytného prostoru, truhla v předsíni, kříž na zdi vedle manželské postele a obrazy ve zlatých zdobených rámech.

K centru dění se dostanete přes předsíň

Předsíni přidalo na centimetrech zrcadlo pokrývající celou levou stěnu a také posuvné dveře z čirého bezpečnostního skla. Díky sklu a jednotné podlaze tak nenápadně a přirozeně přechází v chodbu, z níž se vchází do pokojů a koupelny. Srdcem „severského“ bytu je největší místnost, do které architektka soustředila hlavní rodinné dění, tedy kuchyň volně propojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Celou levou část prostoru vyplňuje stěna s vestavěnými úložnými skříněmi a spotřebiči. Akční část kuchyně je soustředěná do masivního ostrůvku s integrovaným dřezem, varnou deskou a nerezovou pracovní plochou. Modul je ve spodní části vyplněný skříňkami a myčkou. Praktickým kouskem nábytku je i kontejner na kolečkách, který mohou majitelé podle libosti přesunovat a zásuvky využívat jako úložné prostory a jeho horní plochu k příležitostnému odkládání nádobí. Ze stropu nad ostrůvkem je spuštěný výkonný nerezový odsavač par. Netradičně, ale velmi prakticky je řešený jídelní stůl. Když u něj stoluje pouze čtyřčlenná rodina, vystačí si tak, jak je vidět na snímcích, tedy s deskou částečně zasunutou pod ostrůvkem. Sejde-li se ale víc lidí, stůl je možné vysunout do středu pokoje, čímž vzniknou další místa k sezení. Volný velkorysý prostor v obývací části bytu byl ponechaný speciálně k tomuto účelu. Odpočinku je vyhrazené místo s variabilní sedací soupravou. Sokl pohovky je možné rozšířit o další plochu i matrace a vytvořit tak letiště minimálně pro čtyři nocležníky. Vpravo od sezení a případného ležení je čtecí koutek s křeslem, lampou a vestavěnou knihovnou. S moderním nábytkem kontrastuje ale k pocitu pohody a klidu přispívá starožitný skleník.

Odpočinek pro rodiče, zábava, pohoda a spaní pro děti

Do klidové zóny bytu patří ložnice rodičů, která je opravdu dokonale „severská“. Dojem totiž umocňují dřevěná podlahová prkna vytažená až na stěnu za manželskou postelí. Kříž vedle postele je dalším artefaktem, který si majitelé přáli do bytu umístit.

Rájem pro dva kluky ve věku tří a pěti let je dětský pokoj. Architektka myslela na to, že jim musí pořídit pomůcky k fyzickému vydovádění, vyčlenit prostor k hraní, s výhledem do budoucna i k práci, ale vybudovat i nezbytné úložné prostory, kterých není v akční rodině nikdy dost. Požadavky na hraní splňují dvě do stropu ukotvené konzoly s lezeckými lany a houpačkou, dále dřevěné žebřiny s vypolstrovanou stěnou, simulující nástěnku. Improvizovaným bunkrem, hernou či útočištěm pro dva kluky může být i prostor pod montovaným patrem s lůžkem staršího syna. Mladšímu je zatím raději určená standardní nízká varianta postele. K malování a jiným činnostem je vyhrazený bílý pracovní stůl. Volné prostory se sympaticky střídají se skříněmi s posuvnými dveřmi a otevřenými policemi, kam se vejdou hračky i oblečení.

I pisoár může přispět k rodinné pohodě. Nezdržuje provoz v domácnosti a usnadňuje údržbu koupelny

Koupelna je pro čtyřčlennou rodinu svými rozměry i zařízením tak akorát. Provoz usnadňuje 160 cm široké dvojumyvadlo s dvěma armaturami. K relaxaci rodičů a vodním hrátkách chlapců slouží prostorná oválná zabudovaná vana, pro rychlé osvěžení je tu sprchový kout hluboký 180 cm. Od vany jej dělí příčka a od prostoru koupelny skleněná zástěna. Podlahu z běleného dubu doplňují matné bílé obklady s šířkou až 100 cm. Velký formát se pokládá s minimální spárou, takže plocha ve výsledku působí čistě a jednolitě. Nábytek je stejně jako jakýkoliv další v bytě vyráběný na míru. Potřeby tří osob mužského pohlaví si vyžádaly pořídit do koupelny ke klozetu ještě pisoár. Snahu dostat do místnosti bez oken více světla naplňují stropní podhledy s bodovým osvětlením, lampičky na zrcadle a propustné skleněné dveře. K naprostému komfortu je v bytě umístěna ještě jedna samostatná toaleta. Technickým zázemím je malá prádelna. 

Originální článek na iDNES.cz najdete ZDE
 

Soubory: